2 minuti lugemine. Autorid Mariliis ja Piret.

Vanavanemate päeva tähistatakse septembri teisel pühapäeval. 🙂

Kui oluline on vanavanemate roll?

Olen tänulik, et minu lastel on võimalus oma vanavanemaid tunda ja nendega koos olla. Paljudel seda õnne antud kahjuks pole. Uurimused näitavad, et koolieelikute jaoks on vanavanemad peaaegu sama olulised kui vanemad.

Vanavanemad on olulised, sest annavad edasi:

  • kultuurilisi tõekspidamisi;
  • õpetavad erinevaid oskusi (a la küpsetama, kala püüdma jne);
  • on lastelastele sõpradeks.

Lapse jaoks on oluline, et tal oleks ka täiskasvanud sõpru, sest lapsevanemad kipuvad olema üldjuhul pigem rohkem autoriteedid. Samuti on uurimused näidanud, et neil lastel, kes oma vanavanematega aega veedavad on vähem käitumisprobleeme ning paremad sotsiaalsed oskused.

Error: Contact form not found.

Mida tugevam on side laste ja vanavanemate vahel, seda parem on mõlema osapoole vaimne tervis. On leitud, et vähene või puudulik vastastikune emotsionaalne toetus lapse ja vanavanema vahel on seotud depressiooniga nii vanavanematel kui ka noorukitel, kel pole vanavanematega häid suhteid.

Vanavanemate osavõtt tänapäeval

Tänapäeval võtavad vanavanemad kahjuks aina vähem lapselaste kasvatamisest osa. Oluline põhjus on kindlasti selles, et tänapäeval elavad eri generatsioonid üksteisest kaugemal kui varem. Lisaks on  tänapäeva vanavanemad tihti ka tööturul kauem aktiivsemad kui meie vanavanemad olid.

Simol ja Kristellal on kaks imearmast ja vahvat vanavanemat, kes elavad maal. Tore on meil alati, kuid muruniitmine, kartulivõtt ja merel käimine on ühed lahedamad tegevused nendega 🙂

Jaga julgelt meiega kommentaarides:

  • Mis on kõige tähtsam, mida Sinu vanavanemad Sulle õpetasid?
  • Mida Sa soovid, et Sinu vanemad Sinu lastele kindlasti õpetaksid?

Kirjutasid haldjad Marilliis ja Piret. Pildid Mariliis´i erakogu 🙂

Kasutatud allikad:

Recommended Posts