2 minuti lugemine. Mariliis ja Piret.

Kuidas tekitada lastes juba varakult huvi lugemise ja raamatute vastu? 

Millisele lapsevanemale ei meeldiks, kui tema maimuke hakkab varakult rääkima ja tunneb suurt huvi raamatute ja lugemise vastu? Usun, et enamus on rõõmsad selle hea harjumuse üle 🙂 Kas tead ka seda, et on kasulik, kui loed oma lapsele liisusalme ja raamatuid juba siis, kui ta on alles beebi?!

Miks lugeda oma lapsele ette?

1. Annab lapsele võimaluse kuulata ühe täiskasvanu kõnet korraga.
Uurimused on näidanud, et kui laps kuuleb täiskasvanuga suheldes taustaks teiste täiskasvanute hääli, siis muudab see lapse jaoks häälikute eristamise ja õppimise raskemaks.

2. Ettelugemine annab lapsele võimaluse kuulata ilmekat kõnemaneeri, keerulisemaid lauseid ja eesti keele loomulikku rütmi. Kuna lapsele loetakse ette aeglasemalt kui teise täiskasvanuga vesteldes, on lapsel on lihtsam sõnu üksteisest eristada ja õppida.

3. Ilmekas ettelugemine annab lapsele võimaluse elada läbi tundeid ja situatsioone, kuhu me igapäevaselt ei satu. On leitud, et õppematerjal, mis tekitab õppijas emotsioone (ükskõik kas positiivseid või negatiivseid), jääb paremini meelde.

Error: Contact form not found.

4. Ettelugemine tekitab lastes huvi raamatute ja lugemise vastu, mis kestab suure tõenäosusega terve elu. Uurimused näitavad, et kui laps loeb iga päev vähemalt 20 minutit, siis puutub ta aasta jooksul kokku ca 1,8 miljoni erineva sõnaga. Lastel, kes palju loevad, on lisaks rikkalikule sõnavarale ka head faktiteadmised.

5. Ettelugemine on kvaliteetaeg vanema ja lapse vahel, kus vanema jäägitu tähelepanu on lapsel ja lugemisel. Uurimused näitavad, et 30 minutit jagamatut tähelepanu, kus lapsevanem suhtleb aktiivselt lapsega, mitte ainult ei arenda eakohase arenguga laste kõnet, vaid aitab ka kõneprobleemidega lastel arengus eakaaslastele järgi jõuda.

6. Mida rohkem sa lapsega räägid, seda paremini areneb tema keel.  Uurimused näitavad, et kõne ja keele areng on tugevalt seotud intelligentsuse, tervise ja jõukusega kogu elu vältel. On leitud, et 3-aastase lapse kõne põhjal on võimalik ennustada tema edaspidist edukust nii koolis kui ka täiskasvanueas.

Niisiis aitavad liisusalmid ning lühikesed ja kergesti meeldejäävad laulud kindlasti kaasa meie pisikeste kõnearengule. Ja omast kogemusest tean, et lapse rääkima hakates on just need – pisikesena  loetud liisusalmid ja lauldud laulud – mis hakkavad saatma teie igapäevaelu 🙂

Kasutatud allikad: 

 

 

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment