5 minuti lugemine. Autor Mariliis Lukk on kahe lapse ema ja Pesapuu Perekeskuse õnnelike perede haldjas.

Appi! Varsti on vaja tööle tagasi minna, kuid kuhu laps jätta! Aeg, mil saab kogu aeg  olla oma pisikesele see esimene lohutaja, kallistaja ja abistaja, ongi kätte jõudnud. Kui ei ole sugulasi-sõpru, kelle hoolde laps jätta, tuleb valida lapsehoidja. See on turvaline valik – laps on hoitud ja ema-isa saavad tööle keskenduda. Siin on Sulle 10 olulist asja, mida jälgida, kui hakkad lapsehoidjat valima.

1. Kes ta on? 

On ta õpilane, tudeng, pensioniealine või lisaraha teenida sooviv lasteaiaõpetaja? Vanem inimene tundub esmapilgul kindlasti turvalisem – tal on ju kogemust, mida noorel ei pruugi olla. Teisalt, kas tema on tulnud kaasa “tänapäevaste” lapsekasvatusmeetoditega, mis lähevad kokku sinu väärtustega?

Minu lastel oli hästi tore hoidja, noor tudeng, kes ise lastega seotud erialal õpib. Laps on temast totaalses vaimustuses – ja see, muide ongi kõige parem indikaator! Kui laps rõõmuga hoidjat ootab, mitte hirmunult diivani alla ei poe.

2. Kas tal on varasem töökogemus lastega?

 • Kas ta on töötanud lastega, olnud hoidja või lasteaiaõpetaja või muul moel lastega kokku puutunud?
 • On ta ise lapsevanem?

Siin tekib aga kohe küsimus, et kust see noor siis need kogemused saama peab, eks? Aga see on teise loo teema.

3. Kes on tema soovitajad? 

Siin kehtib minu arvates sama mis tööeluski – sõbrannad ja väga lähedased ei ole sobilikud soovitajad. Pigem eelmine perekond või eelmisest töökohast (kui on lapsehoidmisega seotud).

Error: Contact form not found.

4. Kas tal on kutsetunnistus? 

See ei ole minu jaoks määrav olnud, sest minu viimasel lapsehoidjal oli 6 aastat kogemust, kuid kui kaalukausil on täiesti võrdväärsed hoidjad, siis pigem eelistaksin tunnistusega või vähemalt mingi lastekasvatuse koolituse läbinud. Kutsetunnistus näitab mulle seda, et tal on tõesti tõsisem huvi lapsi hoida ja nendega tegeleda.

5. Kas ta on läinud esmaabi koolituse? Ja millal? 

Ta jääb Sinu lapsega kahekesi, palun mõtle sellele. Kui midagi juhtub, siis kas ta oskab anda esmaabi? Kas ta üldse teab mida teha, kuhu helistada jne?

Siin on paslik jagada ka minu lugu – “5 kuune beebi koljuluumurruga – Kristella kukkumise lugu.” Kui meie, 2 värsket lapsevanemat, olime paanikas ja segaduses ja ei osanud isegi kiirabi kutsuda, siis palun mõtle, kuidas reageerib n-ö võõras, kes võib-olla pole kunagi ka esmaabi kursusel käinud (isegi lapsevanemad ise pole).

P.S. Mina saadaksin kursusele ka vanavanemad! Eriti, kui nad igapäevaselt Sinu lastega tegelevad.

6. Millistel laste kasvatamisega seotud kursustel on ta käinud?

Kuna laste kasvatamisega seoses on viimastel aastatel tulnud erinevaid lähenemisi, siis annab see info mulle ka seda, et ma näen, mis on lapsehoidja põhitõed lapsega hakkama saamisel. Kui tema pooldab autoritaarset kasvatusviisi, aga mina hoopis olen positiivse ja rahumeelse vanemluse meelt, siis on meil erinevad väärtused ja soovitan juba eos seda suhet mitte looma hakata.

Mina isiklikult eelistaksin kas Gordoni Perekooli või Tanel Jäppineni Lapsevanem 2.0 kursust.

Küsimus on, et kuidas seda teada saada, eks? Seda võib julgelt ka otse küsida või siis näiteks esimesel kohtumisel koos mingile probleemile lahendust otsida, kuulata, ja vaadata, kuidas hoidja läheneb.

7. Kuidas “värbamisprotsess” välja näeb? Kust ja kuidas leida sobiv lapsehoidja? 

 • Esmalt tasub otsida tuttavate-sõprade kaudu, kellega neil on häid kogemusi. Kuid see, et sõbrannaga koostöö klappis, ei tähenda, et sinul on samamoodi.
 • Kindlasti tasub kuulutada ka kodukoha sotsiaalmeedia gruppides. Võib-olla on sobiv hoidja Sinu kodutänavas! Sotsiaalmeedias kuulutamisel soovitan kasutata natuke atraktiivsemat kujundust, see hakkab silma ja jagatakse kindlasti rohkem ja meelsamini.

Mina tegin tasuta kujundusprogrammis Canva näiteks sellise kujunduse. Lihtne, kuid samas eristus teistest nii, et jagati palju ja mis kõige olulisem, et leidsime hoidja kodu lähedalt 🙂

lapsehoidja
Kui Simo otsis lapsehoidjat

 

 • Pere24 on tasuline portaal, kust võib leida nii lapsehoidjaid kui ka koduabilisi. Kuid minu kogemus selline, et me leidsime küll, kuid tema ikkagi polnud see õige. Pärast 3 nädalat lõpetasime temaga koostöö
 • Milline on esimene kokkupuude, suhtlus?

Kusjuures pean tunnistama, et olen valikuid teinud ka kirjapildi põhjal. Kui ikka neiu kirjutab mulle täiesti arusaamatut teksti kümnete kirjavigadega, siis sorry, aga minu jaoks on see inimene out. Ning ka vastuste ootamine oli määrav – nädala pärast kirjutades olen mina juba teemaga päris palju edasi liikunud (kuigi siin võib olla ka, et oli puhkusel vms).

 • Kui kirja teel tundub okei, siis mina teeksin esmalt lühikese telefonikõne, et aru saada, kuidas ta räägib ja mida räägib. Siinkohal räägiksin ka nii enda kui ka tema tingimustest.
 • Kui mõlemale poolele sobib, siis kindlasti kohtuksime. Ma ikkagi eelistaksin enda kodus ja lapse juuresolekul. Siis näen mina, kuidas ta lapsega käitub.

8. Kodused reeglid ja head tavad

 • Söömine. 

Mina tegin ise toidu valmis ja lapsehoidja ainult soojendas. Samuti olid valmis kõiksugu niksid-näksid. Kindlasti peab lapsehoidjaga kokku leppima, kuidas tema sööb. Kas perega sama toitu või võtab toidu kaasa.

 • Kas ja kui palju võib laps telekat vaadata või nutiseadmes olla?
 • Kui palju võib kommi jm magusat anda?
 • Une- ja söömisajad.
 • Allergiad jms erisused.
 • Kas ootad lapsehoidjalt ka lisategevusi? Näiteks, kas hoidja käib näiteks perekeskuses mänguhommikutel või huviringides? Teeb ta kodus meisterdusi?

9. Tagasiside

Mitte et peaks nüüd inimest jälitama vms, kuid mul on kogemus, kus naabrinaine pärast rääkis, et lapsehoidja oli 20 minutit telefoni teel lihtsalt sõbrannaga lobisenud , samas laps vajas tema tähelepanu.

Teine hoidja jällegi laulis ja meisterdas nendega vabatahtlikult ja lapsed ootasid temaga kohtumisi. Lisaks andis ta mulle tagasisidet laste kohta – kuidas käitusid, palju sõid ja magasid.

Jälgi ka last! Kui laps on suurem ja oskab rääkida, siis on loomulikult lihtsam, kuid väiksema puhul jälgi tema olekut, tujusid. Küsi, kuidas läks, mis te tegite ning kuidas tädi talle meeldib isegi kui ta rääkida veel ei oska.

Kui jätad lapse lapsehoidjaga, siis jälgi ka lapse käitumist

10. Ja viimaseks, mis pole vähe oluline – kui palju maksab?

Kas on tunni- või miinimumtasu? Või kokkuleppel päevatasu? Viimasel ajal on silma hakanud, et 25€ (2019 aasta) on tavaline miinimumtasu alla mille keegi tulema ei hakka. Siin tasub üle küsida, et kas hinna sees on ka sõit või lisanduvad muud kulud. Näiteks üks lapsehoidja soovis lisatasu transpordi eest, kuna pidi liikuma linnast valda.

Kokkulepped ja ausus

Kõik detailid tööaja, vaba aja, hoidja kättesaadavuse ja palga kohta tuleb kohe alguses ära klaarida, et vältida hilisemaid arusaamatusi. Ka ületundide tasustamine ja nädalavahetusel töötamise eripära peab kokku leppima, et te kindlasti teineteist mõistaksite. Selgus ja avatus tingimuste paika panemisel teevad juba ette elu palju lihtsamaks. Nii ei ole ime, kui osalise tööajaga abilisest saab eluaegne partner ja laste suurim sõber.

Loo autor Mariliis Lukk on kahe lapse ema ja Pesapuu Perekeskuse õnnelike perede haldjas. Soovitused põhinevad minu kogemusel.

Recommended Posts