5 minuti lugemine. Autor Kristel Klesmann on kolme lapse ema ja endine suur magusasõber.

Ma olen ise olnud suur magusasõber. Võisin süüa korraga liitri jäätist, suure tahvli šokolaadi või väga-väga palju kooki. Tõesti ime, et ma vihma käes ära ei sulanud. 😀 Üks asi, mida ma laste kasvades kartsin, oligi see, et kuidas saaks ikka oma suhkrulaksu kätte, nii et nemad ei saaks ega tahaks. Sest lastele on ju suhkur kahjulik, teeb nad hüperaktiivseks ja lõhub hambaid!

Minu lapsed on olnud rinnapiimalapsed, seetõttu on nad otseselt sõltunud minu toidulauast. Kui mu esimesel lapsel diagnoositi atoopiline dermatiit ja ma pidin hakkama oma menüüd jälgima, nägin, mis kogused suhkrut ja e-aineid ma n-ö tavalise toiduga söön.  Üsna pea nägin seoseid ka lapse peal: kui mina sõin üleliigse tüki šokolaadi, oli minu laps vaevas, kui ma sõin e-ainetega toitu, oli ta vaevas.  Ta oli rahutu, tal olid sügeluskolded näos, peas, kätel- ja jalgadel ja seedimine läks korrast ära. Valus oli vaadata. Sama lugu on kordunud ka teiste lastega, kuid õnneks iga korraga vähem.

Kuna pidin hakkama oma menüüd jälgima, siis avastasin,  kui kergesti päevane suhkrudoos täis saab. Ma isegi ei olnud selle peale tulnud, kui palju suhkrut on valmis kastmetes, jogurtis ja isegi tavalises müslis (seal võib olla 100 g kohta 21 g suhkrut!).

Enda ja laste päevase suhkrukoguse kontrollimiseks saab kasutada suhkrukalkulaatorit.

Kui palju magusat lapsele anda?

Lastele ju ometi meeldib magus – juba emapiim on magus: rinnapiimas on koguni 7% süsivesikuid (võrdluseks:  rasvu on 3,8% , valke 0,9%, “Laste toitumine ja tervis”). Avastasin, et lapse harjumusi on tegelikult lihtsam kujundada kui enda omi muuta. Nende maitsemeel ei vaja üldse tugevaid maitseid, millega mina täiskasvanuna harjunud olin.  Ja tegelikult ütleb ka tarkvanem.ee, et alla kolmeaastastele ei ole vaja lisasuhkruid ega tugevaid maitseid.

Ma ei tea, kui paljud vanemad suudavad sellest reeglist rangelt kinni pidada. Mina oma kahjuks pean ütlema, et ei ole suutnud. Me võime rääkida ja kirjutada suhkru kahjulikkusest, kuid tegelikult on ju nii, et lasteaiaski tuuakse sünnipäevadel kõrrejooke ja Tutti-Frutti kummikomme ning peolaudadel loovad meeleolu värvilised tordid (mis on tõesti ilusad). Jõulude ajal uputavad ettevõtted oma perede lapsed kommidega üle. Tegelikku toitumist näitab ka 2014. aastal läbiviidud Eesti rahvastiku toitumise uuring, mis uuris muuhulgas ka laste magusa ja karastusjookide tarbimist.

Uuringust selgub, et laste maiustuste ja karastusjookide tarbimine ületab soovitusliku päevase nelja magusa portsjoni arvu 2–8 kordselt — see teeb iga päev keskmiselt 80–160 g suhkrut! Kõige suurem on magusatarbimine 10–17-aastaste seas (14–17 portsjonit), kuid ka kõige väiksemad (2–5-aastased) saavad igapäevaselt keskmiselt 9 portsjonit magusat! See on rohkem kui 2 korda üle soovitusliku! Allikas: Suhkur laste toidulaual – kui palju on palju?

Error: Contact form not found.

Kas keelata või piirata?

Ehkki ma olen alustanud väga tervislikult: kodused mahlad, puuviljad, marjadega jogurt, kodus tehtud jäätised. Endalegi suureks üllatuseks õppisin ka lihtsamaid kooke tegema. Kuid nüüdseks on ikka tulnud koju ka kommid ja poekoogid.  Õnneks küll üsna vähe ja ega lapsed neid väga palju ei taha, sest nende jaoks on need liiga magusad.

Aga sellest reeglist peame küll kinni, et üks magusaports korraga (v.a värviline magus, seda ei saa keegi, sest tekitab lööbe) ning enamasti valivad lapsed ise, mida nad päeva magusaks tahavad. Väikelapse päevane soovitatav suhkurkogus on 2550 g, ka sellest üritame kinni pidada. Peab ütlema, et nad valivad väga hea meelega ega söö toodud komme ühe õhtuga ära. Nii et tegelikult on meil kodus kogu aeg komme ja jogurtit ja harvem kooki, kuid need ei ole korraga  toidulaual.

Küll on kogu aeg kättesaadavad puu- ja juurviljad ja vesi. Õunad, banaanid ja ploomid on tavapärane õhtune näks ja selleks ei pea neid isegi sundima. Pigem on mul endal olnud raske magusast loobuda. Kuid olen laste kõrvalt oma toitumist muutnud ja ausalt öeldes terve šokolaaditahvli järele ei isuta enam ammu.

E-ainete ülevaade on kättesaadav siit.

Artiklit suhkru mõjust lastele võib lugeda siit.

Fotod Pixabay

Mis Sina arvad, kas ja kui palju peaksid väikelapsed suhkrut tarbima?

Recommended Posts