4 minuti lugemine. Autor Marianne Tobro, imetamisnõustaja, peretoetaja ja koolitaja.
Esimestel elukuudel on beebi ainsaks väljendusviisiks nutt. Beebi ei oska öelda, mis talle ebamugavust põhjustab ja mõnikord on väga raske aru saada, miks ta nüüd rahul ei ole.
Kas tal on gaasivalud? Kas ta on näljane? Kas tal on koolikud? Miks ta magama ei jää? Kas ma sõin midagi, mis seda põhjustab?
Ja nii edasi. Kui su beebi praegu nutab ja sa googeldades selle postituse peale sattusid, siis loe üle, kas oled juba tõesti KÕIKE proovinud.
Võta paus
Raske on ise rahulikuks jääda kui laps nutab ja kõik nipid tema rahustamiseks on ära proovitud. See lause ise ajab ilmselt juba närvi, aga nii see on, et kui ema on närviline, siis laps tajub seda ja ei pruugi rahuneda. Hea, kui keegi saaks beebiga abiks olla, et saaksid vahepeal hinge tõmmata ja rahuneda. Proovi suhtuda enda närvilisse olekusse nii, et mõtle, kuidas käituvad stressihormoonid.
Kui sa aina mõtled sellele olukorrale, mis sind närvi ajab, siis hormoonide tase ei saagi alaneda.
Error: Contact form not found.
Võta paus ja vii mõtted eemale, et stressihormoonide tase saaks alaneda ja saaksid end rahulikumana tunda. Näiteks mine hinga korra õues värsket õhku, pane klapid pähe ja kuula natuke muusikat, tee hingamisharjutusi, pane käima pesumasin, käi sooja dušši all või pane telekast käima mõni tobe sari. Tee midagi sellist, mis ajab mõtted mujale, et sinu keha saaks ka rahuneda.
Paku rinda
No mida imetamisnõustaja muud ikka soovitab. Rind ei ole ainult toit, vaid see on ka läheduse, turvatunde ja lohutuse allikas. Kui pudelist toitmisel on reaalne beebi ületoitmise oht, siis rinnast toitmisel seda ohtu pole. Anna lapsele rinda nii tihti ja nii palju kui ta seda soovib ning kui tal on paha olla, siis võidki rinda pakkuda iga natukese aja tagant.
Nahk-naha kontakt
Nahk-naha kontakti pakkumine ei ole ainult enneaegsete või vastsündinud beebide asi. Nahk-naha kontakt on väga kasulik ka palju suuremate beebide puhul, sest ka nemad tahavad väga ema-isa lähedust. Võta laps mähkme väele ja paljaks enda ülakeha ning teile mõlemale peale tekk. Võid niimoodi kas ringi jalutada, pallil õrnalt hüpata või kui laps lubab, siis pikali heita nii, et ta on kõhuli sinu kõhu peal. Nahk-naha kontakt on esimene asi, mida teha ka siis kui beebi on haige ja palavikus! Sinu lähedus ja naha soojus rahustavad beebit, annavad turvatunnet ning soojus tema kõhu vastu vähendab valutunnet. Nahk-naha kontakti võib pakkuda nii ema kui ka isa!
Mida veel proovida?
- Mõnda last ärritab telekas või raadio, võib-olla sobib talle rohkem pime ja vaikne ruum. Või proovi hoopis lasta lapsele nn valget müra (föön, merekohin youtubest vms).
- Vaheta kohta. Mine teise tuppa. Kui laps oli on kiigus, siis proovi teda rahustada süles. Kui ta ei rahune süles, siis proovi teda natuke kõigutada kärus. Pane laps linasse või ergonoomilisse kõhukotti ja jaluta.
- Paku rinda teises asendis. Kui tavaliselt imetad pikali, siis paku istudes. Kui istudes imetamine on ka tavaline, siis proovi näiteks jalgpalliasendit või laid-back asendis imetamist.
- Hoia last kägaras nii, et tema jalad on vastu kõhtu.
- Hoia last kõhuli oma käe peal ja jaluta mööda tuba.
- Laula lapsele, kiiguta, paita, kallista.
- Vaheta mähe, riided ja paku uuesti rinda.
- Alusta otsast peale ja proovi kõike uuesti.
Nahk-naha kontakt ja imetamine on need, mis on aidanud mind minu lastega kõige rohkem, ükskõik, kas nutu põhjuseks on olnud haigus, kõhuvalu või üleväsimus.
Mis on Sind kõige rohkem aidanud lapse rahustamisel?
Artikli autor Marianne Tobro – imetamisnõustaja, peretoetaja ja koolitaja.
Küsi julgelt nõu ja abi otse Marianne´lt
Kasutatud pilt.
Lisalugemiseks: Kuidas suhelda beebiga ning mõista tema vajadusi ja soove?