5 minuti lugemine. Autorid on väikelaste emad Mariliis Lukk ja Kristel Klesmann.
Väikelaste sünnipäevad on toredad kokkusaamispeod – nad kasvavad nii ruttu, et on tore näha, mida uut nad jälle see aasta oskavad või kuidas omavahel suhtlemine järjest osavamaks läheb. Samas on lapsevanemal enne pidu jälle palju stressirohket askeldamist – tahaks ju, et lapse pidu õnnestuks ning kui aus olla, siis lapse esimest sünnipäeva korraldades võib juhe ikka kokku küll joosta, isegi kui oled varasemalt palju erinevaid üritusi korraldanud. Laste puhul on lihtsalt nii palju nüansse, millele on vaja mõelda. Mõtleme siinkohal just väikelapsi ehk siis lapsi, kes on vanuses 1–4.
Kust üldse peale hakata, et sünnipäev tuleks selline, nagu soovid? Siin on Sulle 8 näpunäidet, millele mõelda enne peo korraldamist kahelt emalt, Mariliisilt ja Kristelilt, kellel on kahe peale kokku 5 väikelast 🙂
- Keda kutsuda sünnipäevapeole?
Paneme selle esikohale, sest sellest sõltuvad teised punktid – koht ja aeg. Kas esimene sünnipäev (või esimesed sünnipäevad) on lähimate pereliikmete ja sugulastega või hoopis sõpradega? Või kutsuda kõik korraga ja ongi suur pidu? Kõik variandid on toredad, aga ainult niikaua, kuni asjaosalised ennast hästi tunnevad.
Kui külaliste nimekiri on koos, vaata kindlasti ka üle nende vanus, sest see võib saada määravaks peokoha valikul. Näiteks vanemad inimesed ei taha sageli mängutoa sünnipäevadest osa võtta.
Üks nüanss on veel, et kui Sul on suur tutvusringkond ja näiteks paljudel Sinu headel sõpradel pole lapsi, siis mõtle ka see enda jaoks läbi, kas Sa neid kutsud ja kas nad üldse tahaksid tulla.
“Minu kahekümnendate alguses oli minul kogemus, kus minu hea sõbranna laps sai kahe aastaseks, aga mind ei kutsutud sünnipäevapeole. Põhjenduseks oli, et mul ju ei ole lapsi. Tol korral tegi see küll pisut haiget” ütleb Mariliis. Kuid täna vaadates, siis tegelikult on see ka OK! Oluline on seda siis pehmelt öelda. Võib-olla hoopis teetegi kamba vallaliste sõbrantsidega hoopis eraldi istumise koduses keskkonnas.
- Koht – kodu või mängutuba?
Paar kriteeriumit on juba eespool nimetatud: mis vanuses on külalised ja kui palju inimesi tuleb. Valik ongi puhtalt Sinu teha. Suurde koju mahub palju rahvast, väiksemasse mitte nii palju.
Kodus peab arvestama, et Sinu kodu oleks ka teiste laste jaoks ohutu. Mängutoas aga tuleb pisikestel sabas joosta, et nad viga ei saaks või mõnda mänguasja alla ei neelaks. Nii et plussid ja miinused on mõlemal kohal.
Mängutubade valikul arvesta alati, et osad mängutoad on sellised, kus on mitu sünnipäeva korraga, ning on need, kus kogu mängutuba on privaatselt ainult Sulle. Mariliis näiteks eelistab viimast varianti, eriti väikelaste puhul.
“Ma olen olnud hiigelsuurtes mängutubades oma 1- ja 3-aastasega ja pärast seda on lapsed nii ülsestimuleeritud ja stressis, et veel paar päeva annab tunda kogu pereelus”, ütleb Mariliis ning siis ei saagi tegelikult perenaisega lobisega, sest sa jooksed kogu aeg oma lapsel sabas. Pole lihtsalt väikelaste jaoks need suured kohad minu arvates.
Väikelastele mõeldud mängutoad on enamasti suhteliselt turvalised – seal ei ole kõrgeid atraktsioone. Kuid sellises “titekas” võib vanematel-õdedel vendadel igav olla. Kui külaliste hulgas on rohkem vanemaid lapsi, siis tasub otsida selline koht, kus ka neil on huvitav.
Asukoht ei ole mängutoa puhul kõige olulisem, aga arvesta, et lasteaia- või trennisõpradele võib Sulle kõige lähem koht kaugeks jääda. Siis on hea valida n-ö kirik keset küla – kuhu kellelgi pole liiga kauge tulla.
Mängutoas uuri ka koristamise kohta. Osa mängutubasid pakub koristusteenust ja see on päris mugav. Üldiselt on nii, et mängutuba peab lahkudes jääma enam-vähem selline, nagu oli tulles. See on ka mõistetav, sest uus pidu tuleb enamasti peale ning ise ei tahaks ka räpasesse mängutuppa minna.
Aga mis siis kui…
Kõige hullem, mis saab juhtuda, on see, et kui sünnipäevalaps ise haigeks jääb ja pidu ei toimu. 🙁 Enamus mängutubades on broneerimistasu, mida ei tagastata. Vaata enne tingimused üle.
- Mis kell võiks sünnipäev olla?
Väikelaste sünnipäevade puhul on parimad kas hommikused või õhtused sünnipäevad. Siis on lapsed puhanud (kuni nelja-aastased enamasti magavad veel lõunaund) ja nad naudivad pidu täiega.
Kui lastega külalisi on kaugemalt, siis ka neile on kellaaeg oluline – nad peavad arvestama, mis kell koju tagasi jõuavad ja kuidas nende lapsed puhata saavad.
Mängutoas võib osutuda väljakutseks see, kas seda sobivat aega ka saada on. Enamik mängutubasid on aegade suhtes jäigad, sest terve päeva jooksul peaks olema mitu pidu. Aga pisemates on kindlasti võimalik rohkem läbi rääkida.
Error: Contact form not found.
- Millal kutsed saata?
See nüüd sõltub hästi palju Sinu elustiilist ja tutvusringkonnast. Näiteks Mariliis saadab kutsed välja vähemalt 3-4 nädalalt enne, sest tema laste sünnipäevad on suvel, kus külalisi kokku saada on üldse väga keeruline. Lisaks on ta ise pigem pikemalt ette planeerija.
Aga kui tead, et pole nii pikalt vaja teada nii endal kui ka sõpradel, siis ära nii vara saada. Näiteks Kristelile sobib, kui tema saab kutse nädal-kaks enne sünnipäevapidu. Siis jõuavad nad mõnusalt ka oma plaane teha, näiteks sättida maalemineku teisele päevale. Nädal enne on ka piisav, aga siis võib juba juhtuda, et perel on teised plaanid.
Kutsed võib saata meiliga, postiga, ise üle anda või teha Facebooki ürituse (event). Mariliis kasutab üldiselt viimast varianti, talle meeldib, et näeb sealt kohe külalisi ning saab ise jooksvalt infot jagada. Aga on tõesti äge, kui saad kutse saata postiga või käest kätte anda. Lastele väga meeldib personaalseid kutseid saada ning netikutse on nende jaoks pilt ekraanil. Nii et ilusal kutsel on väga suur emotsionaalne väärtus 🙂
Kirjuta kutsele ka oma kontakt ja palu teatada mitu inimest tuleb. Arvesta, et mida väiksemad on lapsed, seda tõenäolisem on, et nende õed-vennad tulevad ka. Viiruste hooajal ole valmis, et lapsed võivad haigeks jääda ja kohale tuleb lubatust vähem lapsi.
- Mis toitu pakkuda lapse sünnipäeval?
Toidu valik on üks keerulisemaid asju. Väikelapseiga on just see, kus avalduvad mitmed allergiad ja erinevad ained võivad löövet tekitada. See kõlab küll nagu klišee – aga paku naturaalset toitu. Mida väiksemad on sünnipäevapeo külalised, seda “puhtam” võiks toidulaud olla.
Aastased lapsed võivad veel rinnapiima või RPA-d saada, nii et neile võiks vaadata lisanäkse – juurviljad, puuviljad, smuutid, ka püreed sobivad.
Juurvilju ja puuvilju saad kasutada ka lauakaunistustena. Näiteks kurgi-, porgandiviilud saab sättida paprikalootsikusse. Või siis teha lustakaid võileibu. Tordi võib ise teha või tellida, kuidas ise jõuad ja jaksad. Ma olen tähele pannud, et lastele ei maitse väga magusad tordid, sellega võiks küll arvestada. Viimasel ajal oleme kohanud ka jäätisemasinaid ja lastele need väga meeldivad. Sel juhul torti ei olegi, vaid igaüks saab jäätist.
Kui kogu sigimisest-sagimisest aega üle jääb, siis haara midagi ka täiskasvanutele: salat, lihapallid, singirullid jm lihtsat. Siinkohal arvesta kellaajaga – kui pead sünnipäeva tööpäeva õhtul, siis on tõenäoline, et osa külalisi tulevad otse töölt ja neil on kõhud tühjad.
Mängutoa puhul on oluline teada, kas ja millised nõud ja köögivahendid seal on. Meie eelistame kohta, kus on kõik nõud, et ei peaks ise tassima ning kulutama raha ja reostama keskkonda plast- või pabernõudega.
- Mis muusika valida?
Muusika võib olla, aga ei pea olema. Väiksemate laste puhul võib see isegi segama hakata ja anda liiga suure mürafooni.
Samas saab muusikaga luua meeleolu külaliste saabumise ajal. Lastele sobivad ka erinevad tantsumängud – väikesed poisid ja tüdrukud tantsivad väga hea meelega.
Lastele meeldib lihtne ja tempokas muusika. Eriti hea, kui nad teavad lugusid, on need siis beebiringis/lasteaias õpitud või lihtsalt vanad head lastelaulud.
- Kas tellida fotograaf?
Kui Sa tahad korralikku fotogaleriid, siis tasub kindlasti tellida. Kristelil juhtuski see, et ühest lapse sünnipäevast on kolm telefoniga tehtud pilti (mis ei ole ka väga kvaliteetsed), sest tal oli nii palju tegemist, et ei jõudnud pilte teha.
Kindlasti telli ka siis, kui on teemapidu. Need mälestused on seda väärt.
Samas arvesta, et fotograafi tellimine on päris suur lisakulu. Kui seda pole võimalik välja käia, siis uuri ehk on mõni sõber või alustav fotograaf kaameraga, kes tahaks harjutada ning on nõus väiksema tasuga.
- Kas tellida lisateenuseid või -tegevusi?
See on oma vaba valik ja pigem annab people värvi. Kui lapsel on kindlad lemmikud kas tegelaste või tegevusena, siis ikka võib talle ka selle “kingituse” teha. On ju ikkagi tema sünnipäev!
Väikestele meeldivad õhupallimeistrid, näomaalingud või tuttavad tegelaskujud nagu Elsa, Lotte ja Bruno. Kui lapsi on juba rohkem kui kolm, on neil üldiselt väga lõbus ka ilma lisateenuseta. Suurema seltskonna puhul on jällegi hea kui õhtujuht seltskonda ohjab või keegi väiksemas rühmas lastega vaheldumisi tegeleb (siis saavad teised rohkem liumäest alla lasta 😀 ).
Ja lõpetuseks
Tundub, et lapse sünnipäeva korraldamine on täiskohaga töö, aga kui pidu enda jaoks nii ajaliselt kui ka sisuliselt läbi mõelda siis on organiseerimine tegelikult lihtne. Kõige hullem, mis saab juhtuda, on see, söök saab otsa (kui ei oska arvestada toidu kogusega), aga siis võib kellegi kähku poodi saata. Võta sünnipäevapeo asjaajamist mõnuga ja kindlasti tulevad vahvad peod!
Kristel on kolme lapse ema ja Pesapuu turundushaldjas ning Mariliis on kahe väikelapse ema, ettevõtja ning Pesapuu Perekeskuse õnnelike perede haldjas.
Loe ka: Lapse sünnipäev kodus – hullus või mugavus?