2 minuti lugemine. Autor Pesapuu Perekeskus. Refereeritud artikkel (viide allpool).

Alutstuseks soovitan seda lugu võtta pisut huumorina, eks. 😉

Kas sulle tuleb tuttav ette päev, mil pead lastega kodus olema, kuid tegelikult oled ise haiglane, kaua üleval olnud või hiliste tundideni tööd teinud? Tunned, et tegelikult oled nii väsinud, et tahaks üle kõige hoopis üksi olla ja päris kindlasti ei jaksa päev läbi lastega trallida. Aga kuklas tiksub teadmine, et hiljemalt kell 7 hakkab möll pihta: peaks nendega seda tegema, sinna minema ja üldse kõiksugu oskusi nendes arendama.

Ja kui lasta neil vabalt möllata, siis lõppeb see sellega, et kodu tuleb kolm päeva koristada. Vähemalt minu kogemus on see, et lastemängud lõppevad pahupidi tubadega.

Kindlasti on paljudel oma nipid, kuidas selliste olukordadega toime tulla, kuid siin on sulle Scott Adleri 5 soovitust, kuidas mängida lastega nii, et peaks ennast ise liigutama ehk siis  – kuidas olla inimvõimla oma lastele.

1. Diivanil lebamine

Mine oma diivanipatjade alla ja  lase lastel enda peal surfida. (Kui sul on rohkem kui üks laps, siis on parem, kui nad teevad seda ühekaupa. Kõrvale tuleb lükata ka  võimalikud ohtlikud mööbliesemed nagu klaasist kohvilauad jms.)

Seal all on pime ja võid teeselda, et sinu peal surfivad lapsed on tegelikult hästi kogenud massööri käed.

2. Ha-ha! Aare on minu…

See on lihtne, aga enne kui seda üritad, pead endalt küsima, kas on ikka mugav, kui sind puhkamise ajal torgitakse ja jutustatakse.

Sinu roll on olla kuri imperaator, nõid, võõrasema, piraadikapteni või kogu mänguasjakasti omanik ja pead varastama lastelt mõne mänguasja ning peitma selle oma kõhu alla. Kui sa kaalud ka kõigest pool täiskasvanud mehe kehakaalust, on sul vähemalt 15 minutit aega, kus ei pea midagi tegema, sest samal ajal üritavad lapsed röövsaaki kõhu alt kätte saada.

3. Päästa mind tulest!

See on peaaegu nagu eelmine mäng, kuid siin oled sa ohver, keda peab tulekahjust päästma. Ehk lapsed peavad sind vedama põrandal ühest mugavast kohast teise.

Kui sulle meeldib Tai massaaž, siis sobib see lastemäng suurepäraselt, sest lapsed sikutavad su jalgu, käsi ja isegi pead.

Mängu puuduseks võib pidada seda, et see kinnitab fakti, et kui majas peaks kunagi päriselt tulekahju olema, siis lapsed ei suuda sind vigastamata päästa. Kuid teisalt annab see võimaluse lastele seletada, mida teha/mitte teha päris õnnetuse korral (Pesapuu Perekeskuse kommentaar).

4. Võimatult keeruline jutustamine

Nagu nimi viitab, on see trikiga ülesanne. Sa pead kogu harjutuse jooksul ise kaasa mõtlema, et oma kohta hoida.

Sea ennast sisse kui mees/naine, kellel on lugu jutustada. Näiteks oled väga vana mees, kes ei saa liikuda ja suudab lugu meenutada vaadates erinevaid asju, mida lapsed toovad. Niisiis saada nad kõikjale üle maja otsima selliseid asju nagu salle, loomi ja asju, mida ei olegi. 😉

Kui sa suudad lugu keerutada, oled üllatunud, kui kaua võid lapsi sellega lõbustada, et lased neil mööda maja joosta.

Error: Contact form not found.

5. Mis on mu tagumiku peal? 

Sa lamad kõhuli diivani peal ja püüad arvata, keda lapsed su pepul mängivad. “On see tsemendimikser?” Võid kihla vedada, et on.

Kui lapsed on juba vanemad ja tähed selgeks saanud, siis saab selle mängu muuta  vanaks heaks tähtede-sõnade kirjutamise arvamiseks (“Mida ma su seljale kirjutan?”).

 

Mida Sina mängid lastega, kui Sul energiat pole, aga lapsed nõuavad mängimist? 🙂

Nipid on refereeritud Scott Adleri 2010. aastal avaldatud postitusest “How to play with kids without really moving.

Recommended Posts