fbpx

Mis imeloom see beebivõimlemine üldse on?

2 minuti lugemine. Autor Solvi Kruus, kes on meie ujumis- ja võmlemishaldjas.

Mis imeloom see beebivõimlemine üldse on?

Võimlemine on väga lai valdkond, mis hõlmab endas erinevaid tegevusi: alates massaažist ja kergematest liigutustest, lõpetades akrobaatika ja rütmikaga. Tundides kasutatakse palju erinevaid vahendeid, et mitmekesistada tegevusi ja anda ajule nn. tööd.

Beebivõimlemine on võimlemine lapsega ja koos lapsega. See tähendab, et harjutusi tehakse nii lapse arengut silmas pidades kui ka vanemale füüsilist koormust andes. Tund peab olema nauditav nii lapsele kui ka emale.

Vastavalt lapse vanusele saab võimlemistundi üles ehitada erinevalt. Kui näiteks vanem alustab 1-kuuse lapsega tundides osalemist ja lõpetab näiteks 1-aastasega, siis saab ta harjutustepaketi, mis vastab lapse arenguetappidele:

  • 1-3 kuud lapse peahoidmine;
  • 4-5 kuud lapse pööramine kõhule;
  • 6-7 kuud lapse roomamine;
  • 8-9 kuud lapse käputamine, tugede najale püsti tõusmine;
  • 10-11 kuud lapse kõndimine mööda tugesid;
  • 12 kuud lapse kõndima hakkamine.

Liitu meie uudiskirjaga!

Vastavalt neile kriteeriumitele näeb välja ka võimlemistund. Lapsed ei pea neis vanuses veel kõike oskama, pigem tehakse harjutusi veidi ennetavalt. Loomulikult on laste areng individuaalne: mõni areneb kiiremini, mõni aeglasemalt ning mõnel jääb mingi etapp vahele. Kõike seda selgitatan täpsemalt tundides, et vanemad oleksid teadlikumad lapse arenguetappidest ning samas ka liialt ei muretseks.

Kas ma pean beebiga võimlemas käima?

Tegelikult ei pea lapsega võimlemas käima 🙂 Laps areneb ka kodustes tingimustes väga kenasti, kuid võimlemistunnid on neile, kes armastavad grupitööd ning soovivad välja kodusest rutiinist. Võimlemistundides osalemine üks võimalus lapsega koosolemiseks, aktiivseks ajaveetmiseks ning lisaks annab väärtust suhtlemine teiste emadega. See on nn. kvaliteet- ja enesearendusaeg koos lapsega.

Samas alati ei olene kõik ka lapsevanema tahtest. On lapsi, kellele kohe üldse ei sobi suurem seltskond ning võõras kohas olemine. Siis tuleb valida lapse jaoks just talle sobivad kohad ja tegevused.  

Millal alustada võimlemistundidega?

Beebiga võimlemist võib alustada kohe sünnist järgmisel päeval, sest kerged silitused ja käte-jalgade liigutamised ongi juba võimlemine. Päris tundi võib tulla alates 1-elukuust kui sellisele vanusele tund on olemas, kuid tavaliselt alustatakse 2-3 kuu vanuste lastega grupitunde.

Kuidas riietuda, et tunnis oleks mugav olla?

Tundi tulles peab arvestama sellega, et tegemist on võimlemistunniga. See tähendab, et eelkõige riietus on tunnile vastav. Vanemal võiks olla mugavad, kehalist liikumist võimaldavad riided. Soovitavalt vahetusriided, sest kehaline tegevus eeldab ka aeg-ajalt higistamist. Lapsele on samuti vajalikud kerged riided, näiteks ühes tükis body, soovitavalt lühikeste varrukatega.

Lapse une- ja söögirežiim

Vastavalt lapse vanusele ja iseärasustele on hea klapitada une- ja söögirežiimi. Beebidel ei pea hoidma 1-1,5 tundi söögivahet võimlemiseni. Neil on see suhteliselt lühike ja tunni ajaga tahavad nad juba uuesti süüa või lihtsalt lähedust. Seetõttu vahetult enne tundi või isegi tunni ajal tuleb lastele rinda anda, kui selleks vajadus on. Peab arvestama, et alati ei pea laps tervet tundi vastu. Sel juhul tuleb jääda rahulikuks: vaatlemine on samaväärne kaasategemisega.

Juhul kui unerežiim ei klapi tunni toimumise ajaga, siis ära muretse – mida väiksem on beebi, seda vähem režiimi “rikkumine” teda mõjutab.  Tehke kaasa niipalju kui Sina ja beebi jaksate ning planeerige uni koheselt peale tundi.

KOHTUME TUNNIS! Osalemiseks soeta pilet meie e-poest ja broneeri koht!

Autor Solvi Kruus, modereerinud Mariliis Lukk.

Originaaltekst ajakirja “Pere ja Kodu” 2016. aasta beebilisas.

Solviga saad lähemalt tutvuda lugedes: Kes on särasilme Solvi Kruus?

Menüü